Megvallom őszintén, nem szeretem a kechupot. Mégis évente legalább két adagot szoktam főzni - egy édeset és egy csípőset -, mert mindkét gyermekem nagyon szereti. Ráadásul egy időben ipari mennyiségek fogytak nálunk belőle - na, ekkor gondolkodtam el azon, hogyan is tudnék házilag ketchupot főzni. Mindez évekkel ezelőtt történt. Azonban, akkoriban az egyik zöldségesnél egy igen kedves asszony árult és miközben vásároltam tőle a zakuszkának valót, elmondtam neki mire készülök. Nevetett és azt mondta: "nem kell feltalálni a spanyolviaszt", ugyanis ő már évek óta házilag főzi a ketchupot és van egy jól bevált receptje. Nosza, íziben leírattam vele egy papírfecnire, amit aztán "gondosan" az egyik kedvenc szakácskönyvem lapjai közt őrizgettem és az alapján kezdtem készíteni a házi ketchupot. Mondanom sem kell, a recept bevált, sőt azóta mindkét gyermekem néhány barátjának a szüleit is "megfertőztem" vele. Most akkor előbb következzenek a hozzávalók, ahogy a kedves zöldséges hölgy leírta (így legalább nem kell tovább "rettegnem" attól, hogy elveszítem a papírfecnit).
Hozzávalók: 2 kg paradicsom, 8 db. kápiapaprika (vagy 4-4 paradicsompaprika és kápia), 10 db. közepes hagyma, 5 cikk (gerezd) fokhagyma, 2 db. csípős paprika (ha csípősre készítjük, ha nem, akkor hagyjuk ki), (tettem bele két murkot és egy kisebb zellert is), 1 borospohár 9 fokos besztercei borecet (1,5-2 dl), 1 kanál só, 3 kanál cukor, 1 kiskanál szegfűbors, 1 kiskanál bors, 1 babérlevél apróra törve, befőzőpor.
A paradicsomot, paprikát, hagymát és fokhagymát megmossuk, megpucoljuk és falatnyi darabokra vágva egy nagyobb edényben, kevés vizet alája töltve odatesszük főni. Amikor a zöldség megpuhult és egy keveset hűlt, átpasszírozzuk, hogy csak a zöldség húsa maradjon meg.
Amikor az összes zöldséget átpasszíroztuk a pépet újra felforraljuk, megfőszerezzük ecettel, sóval, cukorral, illetve a szegfűborsot, borsot és babérlevelet kis gézbatyuba kötve teszzük a fővő ketchupba, hogy majd a végén kidobhassuk. Amikor már megfelelő állagú a ketchupunk, forrón üvegekbe szedjük, ledugaszoljuk és szárazdunsztban hagyjuk kihűlni.
Ugyanúgy használjuk, mint a kereskedelemben kapható ketchupot, húsok, pizzák, szószok ízesítésére, csak erről legalább tudjuk, mit raktunk bele.
Jó fakanálforgatást!
Te Alíz, biztos, hogy nem tőlem loptad ezt a receptet? Na jó, csak vicc volt, hiszen ém még nem írtam le a naplómban. A ketchupok most következnek.
VálaszTörlésSedith: :)))) Mondtam már, hogy egy rugóra jár az eszünk?
VálaszTörlésKedves Alíz,
VálaszTörlésMi az a murk? és a befözöpor?
Várom válaszodat,
Maire-Hofer Orsolya
Kedves Orsolya! A murk, azaz murok közönséges sárgarépa Erdélyben, a befőzőpor pedig nátrium benzoát. :) Elnézést, de amikor írtam azt a bejegyzést, még csak amolyan "házi használatra", főleg a fiamnak és néhány közeli barátnak írtam a blogot és egyáltalán nem fordítottam hangsúlyt a nyelvezetre. Nem szép tőlem, újságíró létemre, töredelmesen bevallom. :))) De ezeket a régi bejegyzéseket rendre újraírom a fotók végett is és korrektúrázom ezeket a "hibákat", amik lényegében nem is hibák, csak nyelvjárásbeli különbségek. :) Ha még bármilyen kérdésed van, bármelyik recepttel kapcsolatosan, írj, szívesen válaszolok minden kérdésre.
VálaszTörlésÖröm, hogy e blogra rátaláltam. Nagymamáim finom receptjeit végre leírva is megtalálom:) nemcsak elmondva:)
VálaszTörlésNátrium benzoát helyett lehet valami mást is tenni, egyenlőre nem találok. Mikor kell beletenni? Mi a megfelelő állag?:) Köszönöm a válaszokat!
Timi
Kedves Timi!
VálaszTörlésA Te örömöd az én örömem is. :) Mert ezt a blogot lényegében a Te korosztályodnak írom - ha netán még nem tetted meg, olvasd el a fotóm alatti lábjegyzetet. :))
A nátrium benzoát helyett használhatsz szalícilt. A megfelelő állag ebben az esetben azt jelenti, hogy addig főzöd, míg kb. olyan sűrű lesz, mint a kereskedelemben vásárolható ketchup-oké. Tehát pépszerű kell legyen, olyan amit lehet mártogatni kolbásszal, mert azzal isteni. :)
Kedves Alíz!
VálaszTörlésRecepted alapján fantasztikusan finom ketchupot főztem!
Köszönet érte!
Ildikó
Kedves Ildikó!
VálaszTörlésÖrülök, hogy ízlik a ketchup. Van egy kis munka vele, az igaz, de mégsem azt a "kitudjamittartalmaz" üzleti szemetet eszi az ember. :)
Nagyon finom lett , nem is gondoltam volna:) de a kislányom aki mindennel, még a torával is ketchupot enne...el van ragadtatva:) Tényleg egy kicsit időigényes...úgyhogy az idén ez az egy üveg lesz...az ételízesítő is nagyon finom lett....
VálaszTörlésTimi: Nagyon örülök, hogy jól sikerült mind a ketchup, mind az ételízesítő. :) A gyerekek őszinték és nagyon kritikusak, ha a lányod szereti, azt jelenti, nagyon jó lett. :) Gratulálok! :)
VálaszTörlésMinden évben készítek ketchupot - szereti a család. Azon gondolkodtam, hogy milyen lenne, ha a lekvároknál használt dzsemfix-et raknék bele? Hamarabb sűrűsödne biztosan. Nektek mi a véleményetek erről?
VálaszTörlésKöszönöm előre is!
Marcsi
Évek óta készítek házilag ketchupot. Szereti a család. Az a kérdésem, hogy szerintetek milyen lenne, ha tennék bele a jamokhoz használt dzsemfix-et? - gondolom sűrűőbb lenne, de elrontanám vele?
VálaszTörlésKedves Marcsi!
VálaszTörlésDzsemfixet soha nem használtam sem lekvároknál, sem dzsemeknél, sem ketchupnál. Fogalmam nincs, hogy jó lenne vagy sem, de így a látatlanban azt javaslom, hogy előbb tégy egy próbát egészen kis mennyiséggel. Amúgy, én nem tennék bele semmilyen sűrűsítő szert, egy-két óra alatt ez a mennyiség kellően pépessé válik.
Szia Alíz!
VálaszTörlésNagyon szuper recept.
Ezt most elvittem és megcsináltam.
Nem is én lettem volna, ha nem változtatok rajta, jobbára technikailag, ami meggyorsítja és megkönnyíti. :D
Hálám örökké üldözni fog!
Kedves Alíz! Ezekböl a hozzávalókból mennyi liter tiszta kecsap lesz?
VálaszTörlésKedves Linda!
VálaszTörlésKb. 3-4 liter.
Kedves Alíz! Mikor kell a nátrium benzoátot belerakni?
VálaszTörlésAz utolsó 10-15 percben. :)
VálaszTörlésÉs mennyit? Ne haragudj, még kezdő vagyok az ilyenekben. :))
TörlésA receptben megadott mennyiséghez kb. 1 csapott kiskanál nátrium-benzoátot szoktam tenni. :)
VálaszTörlés