2012. május 30., szerda

Aprófasírtos finomfalat

Ballagások időszaka következik, amikor bármelyik percben betoppanhat egy vendég azoknál a családoknál, ahol ballagó diák van. De az is előfordulhat, hogy csemeténk jóétvágyú iskolás pajtásai toppannak be, akik szívesen bekapnak valamit mielőtt tovább rohannának. Ilyenkor jó, ha berendezkedünk a "váratlan" vendégek fogadására is. Jó, ha van a háznál valamilyen aprósütemény, de nem árt, ha van egy kis finom falatoznivaló is. A Székely Konyha májusi lapszámának összeállításánál néhány gyorsan és könnyen elkészíthető finomfalat receptjét osztottuk meg az olvasókkal. Ezek közül az egyik a képen is látható finomság.

Aprófasírtos finomfalat 

Elkészítési idő: 30 perc.

15-20 db mogyorónyi nagyságú aprófasírt; illetve tetszés szerint: paprika, retek, olajbogyó, sajt, paradicsom. 

1. A zöldségeket megmossuk és apró kockára vágjuk; a sajtot a fasírt méretéhez illő guszta szeletekre vagy kockára vágjuk.
2. A fasírtokat fogvájóra tűzzük tetszés szerint különféle zöldség darabkákkal illetve sajtkockákkal gazdagítva.

Jó étvágyat!

2012. május 29., kedd

Lestyán télire

Ha már a fűszerek tartósításánál tartunk, itt az ideje, hogy lestyánt is tegyünk el télire, mert ez a jó csorba fűszere. Itt mondanám el, noha a lestyán egész nyáron zöldel, az első hajtásait érdemes eltenni télire, mert ezek sokkal intenzívebben tartalmazzák a jellegzetes zellerre emlékeztető ízanyagot. Az üdezöld leveleket szárítani is lehet, egy ideje viszont a sóban eltett változatot inkább kedvelem. Egyébként ezt az eljárást is bejegyeztem már korábban, de sikerült szebb fotót készíteni és leírás is összeszedettebb. 

Lestyán télire 

Elkészítési idő: lestyán mennyiségétől függően 15-30 perc. A lestyán különleges ízű és illatú fűszernövény, kiváló ízesítője csorbáknak, zöldségleveseknek. Étvágyjavító, görcsoldó és vízhajtó hatású.

Lestyán, só. 

1. A lestyánt csokorba összefogva folyó víz alatt megmossuk, majd lerázzuk a levelekről a fölösleges vizet.
2. A leveleket a rövidebb szárakkal együtt leszedjük a vastag szárról, rétegenként sózzuk, majd 6-8 órát állni hagyjuk, míg a sótól a levelek összeroskadnak.
3. Szorosan üvegekbe nyomkodjuk és ledugaszoljuk.

Jó tudni! 
• A lestyán levelek a sótól idővel megsárgulnak, elveszítik élénkzöld színüket, de ízük változatlanul jó.

Jó munkát!

2012. május 28., hétfő

Tárkony télire

Itt a tárkonyszezon! Aki szereti ezt különleges ízű fűszernövényt, most kell beszereznie és tárolnia télire. A tárkony eltevése nem igényel különösebb szakértelmet, viszont időigényes, főleg, ha nem akarjuk, hogy a zamatos levelek között szárak is legyenek. Ha nagyobb mennyiséget teszünk el, javaslom, hogy vonjuk be a családtagokat is a levelek leszedegetésébe, mert egy embernek eléggé unalmas munka. Mondjuk ezt én úgy szoktam csinálni, hogy estére hagyom, amikor már lazítok, a nagy zöldséges tálcámmal beülök a nappaliba a tévé elé, s miközben megnézek egy filmet, azalatt megpucolom a tárkonyt is. Reklámok alatt főleg nagyon jól lehet haladni vele. Egyébként korábban már bejegyeztem ezt az eljárást, most csak az új fotó és az új stílus miatt teszem még egyszer.

Tárkony télire 

Előkészítési idő: tárkony mennyiségétől függően 1-2 óra. A tárkony az erdélyi konyha egyik jellegzetes fűszere. Kellemes ánizsra emlékeztető az illata, íze kesernyésen csípős. Fokozza a gyomornedv elválasztást, étvágyjavító hatású, a népi gyógyászatban gyomorbántalmak enyhítésére használják.

Tárkony, só, ecet. 

1. A tárkonyt csokorba összefogva folyó vízben megmossuk, a fölösleges vizet lerázzuk a levelekről.
2. A leveleket leszedjük a szárról, rétegenként sózzuk, majd 6-8 órát állni hagyjuk, míg a sótól a levelek összeroskadnak.
3. A sós tárkonyleveleket üvegbe nyomkodjuk, majd annyi ecetet öntünk rá, hogy bőven ellepje.

Jó tudni! 
• Ha az ecet leapad a tárkonyról, pótoljuk, mert fontos, hogy ellepje az ecet. 
• A tárkonylevelek az ecettől és a sótól elveszítik élénkzöld színűket és idővel haragoszölddé válnak. 
• A tárkonyszárakat ne dobjuk el, hanem daraboljuk fel, tegyük üvegbe és töltsünk rá ecetet. Pompás tárkonyecet lesz belőle, amit saláták ízesítésére használhatunk.

Jó és szapora munkát a tárkonylevelek szedegetéséhez!

2012. május 27., vasárnap

Grillezett csirkecomb

Úgy tűnik, ma van azon ritka alkalmak egyike, amikor ugyanazon a napon két blogbejegyzést írok. No, nem mintha időmilliomossá váltam volna hirtelen, csak arra gondoltam, ha már pünkösd van, ünnepelünk és hosszú hétvége, akkor ne díszelegjen egy "vékonyka" saláta a blogon, hanem legyen valami tisztességes, "ember elé való étel". Másrészt, épp most vettem észre, hogy jó néhány nappal korábban eltelt a blogom születésnapja is, amire ugye bloggerszokás szerint illett/kellett volna valami játékot vagy valami hasonlót hirdetni, és ezt is elmulasztottam. No, de sebaj, ami késik, az nem múlik, rövidesen írok egy összefoglalót a blogom három évéről, s ígérem, lesz benne valami hasznos ötlet  is, legalábbis remélem. Most viszont lássuk, hogyan is készül a tányéron látható finomság, amit igazából korábban már egyszer beblogoltam, de az más körettel volt és más stílusban írtam.

Grillezett csirkecomb 

Elkészítési idő: 30 perc. A csirkehús előnye, hogy gyorsan készül és a gyerekek is szeretik. Ezért grillpartikra ajánlott néhány szelet kicsontolt felső csirkecombot is pácolni a türelmetlenül várakozó gyermekek számára.

Személyenként 1 kicsontolt felső csirkecomb, só, bors, paprika, fokhagymapor ízlés szerint, kevés bor. 

1. A kicsontolt csirkecombot ízlés szerint sóval, borssal, paprikával és fokhagymaporral fűszerezzük, majd legalább két órát hűtőben érleljük.
2. A grillrácsot parázson felhevítjük, a csirkecombokat a bőrös felével rátesszük, és kb. 3-4 percig sütjük, amíg megpirul. Ezután megfordítjuk, és a másik oldalát 2-3 perc alatt ropogósra sütjük. Közben többször is megspricceljük borral a sülő húst.
3. A grillezett húst tányérra tesszük, mellé halmozzuk a zöldhagymás gombát, a petrezselymes krumplit és a salátát – így tálaljuk.

Jó tudni! 
• Grillezéskor a szárnyas húsokat és a halat mindig a bőrös felén kezdjük sütni, és hosszabb ideig sütjük, mint a húsos részét. 
• A grillezés alapszabálya, hogy nem szabad forgatni a hússzeletet, mert kiszárad és nem lesz zamatos.


Jó fakanálforgatást!

Megjelent a Székely Konyha májusi lapszámában.

Egyszerű rukkolás saláta

Nagy közhely, de kénytelen vagyok mégis leírni: többek közt az a jó a nyárban, hogy rengeteg a zöldség. Ha már bőség van zöldségből, érdemes minél többet fogyasztani belőle nyersen, s hogy véletlenül se unjuk meg, jó, ha nyakonöntjük valamilyen öntettel. Itt most nem részletezem azt, hogy a hozzávalókat tetszés szerint válogathatjuk össze, mert erről már többször is írtam. Utóbb volt néhány paradicsom, egy kis uborka, zöldhagyma és rukkola a háznál, evidens, hogy ebből lett saláta. Nem is szaporítom a szót, lényeg, hogy együnk minél több salátát főétel mellé vagy magára, ahogy jobban esik. 

Egyszerű rukkolás saláta 

Személyenként 1 salátalevél, 1 uborka, 1 paradicsom, zöldhagymaszár, csipetnyi rukkola, só. 
Öntet: 1 evőkanál olívaolaj, 1 kiskanál balzsamecet, fél kiskanálnyi méz. 

1. Az uborkát és a paradicsomot megmossuk, karikára vágjuk, a zöldhagymaszárat felaprítjuk.
2. Az öntet hozzávalóit összekavarjuk.
3. Egy salátalevélen ízlésesen elrendezzük a zöldségeket, megszórjuk a felaprított zöldhagymaszárral, picit sózzuk.
4. Tálalás előtt ráhalmozzuk a megmosott lecsöpögtetett rukkolát, és leöntjük az öntettel.

Jó fakanálforgatást!

Megjelent a Székely Konyha májusi lapszámában.

2012. május 26., szombat

Májusi pereszke zöldhagymával

Készülök a piacra és ha lesz, veszek májusi pereszkét is, vagy ahogy mifelénk mondják, tövisalját. Nem tudom, ki, mennyire ismeri ezt a gombát, de aki nem kóstolta mostanig, itt az ideje, hogy kipróbálja, rendkívül ízletes kemény húsú gomba. Sokféle ételt szoktam készíteni belőle kezdve a különféle salátáktól a leveseken át a főételekig. Utóbb isteni köret lett belőle grillezett csirkecomb mellé. 

Májusi pereszke zöldhagymával 

Elkészítési idő: 20 perc. Kellemes, üde köret húsok mellé, de akár önálló fogásként is fogyasztható puliszkával vagy kifőtt tésztával.

½ kg májusi pereszke (tövisalja), 2-3 szál zöldhagyma, 1 evőkanál vaj, só, bors. 

1. A gombát megtisztítjuk, gyorsan átmossuk és felszeleteljük. A hagymát megpucoljuk, és apróra vágjuk.
2. A vajon a hagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a gombát, és fedő alatt addig pároljuk, amíg a leve elfő. Közben ízlés szerint sóval, borssal fűszerezzük.

Jó tudni! 
• Erdei gombát csak megbízható, a gombákat alaposan ismerő személytől vásároljunk, illetve használat előtt vizsgáltassuk be gombaszakértővel. 
• A zöldhagymás májusi pereszke maradékát másnap kevés tejfölös habarással forraljuk össze, kiváló gombamártás lesz belőle. Ezt tálalhatjuk sült vagy rántott húsok mellé, illetve önmagában fogyaszthatjuk puliszkával. 
• Májusi pereszke helyett készíthetjük szegfűgombából (fűgomba), sarlós tölcsérgombából (erdei fűgomba) vagy egyéb laskagombaféléből, csiperkéből, illetve termesztett gombából is.

Megjelent a Székely Konyha májusi lapszámában.

Jó fakanálforgatást!

2012. május 25., péntek

Marlenka vajas krémmel

Az egész azzal kezdődött, hogy Márti kolléganőm úgy kb. két héttel ezelőtt afelől érdeklődött: ismerek-e valakit, aki a fiai elsőáldozására többféle süteményt készítene. Mondtam, természetesen: például én, hiszen korábban már sütöttem/tünk egy dobtortát a srácoknak. Hamar megegyeztünk, mit is, hogy is, meg miből, mennyi kell, és mikorra. A kókuszkocka, finom csokis-diós, madártejszelet és Sárika-szelet mellett szóba hozódott a marlenka is, mármint, hogy tudnék-e készíteni? Lazán mondtam, természetesen! Aztán amikor tettre került a sor, alább hagyott a lelkesedésem, ugyanis rájöttem, mézes lapot kell készíteni, márpedig ez az, amiben nincs elég gyakorlatom. Gondolkodtam egy sort, mint Micimackó a Milne regényben, aztán eszembe jutott, hogy Ildi, unokaöcsém felesége korábban egyik húsvétra sütött marlenkát, amiből nekünk is hozott egy kis kóstolót. Nosza, íziben felhívtam telefonon és addig egyezkedtük, hogyan és miként kell készíteni a marlenkát, míg eldöntöttük, sütünk egyet duettben, mert még soha ilyet nem csináltunk. Szóval, Ildivel ketten vágtunk bele a nagy feladatba és nagy dumálások, nevetgélések közepette sütöttük meg a temérdek süteményt. Itt jegyezném meg, hogy nem szoktam pénzért sütni, ingyen pedig csak rokonoknak, barátoknak, na meg a "sajtótermékeknek" (értsd: újságírók gyerekei) szoktam, mert nekik tudom szeretetből végezni ezt a koránt sem könnyű munkát.
Szóval, Ildinél és a marlenkánál maradtunk el, de közben Márti jelezte, hogy a marlenkát "tortásítani" kellene, mert elsőáldozásra mégiscsak kell valami torta, de sem a fiai, sem a meghívott vendégek nem szeretik a tortát. Erre már valóban lazán mondtam, semmi gond, megcsináljuk. Nyílván, attól voltam ennyire magabiztos, mert Ildire alapoztam a "tortásítást" illetően, ő ugyanis kreációs munkával foglalkozik és mint általában az ilyen embereknek, rendkívüli a kézügyessége. Nem csalódtam, olyan "marlenka-tortát" díszített, hogy lehetett volna vinni kiállításra - a fenti képen épp azt láthatjátok, hogyan "tortásodott" a marlenka Ildi keze alatt. Na de, nemcsak ennyi nyereség lett, hanem az is, hogy meggyőztem, legyen a Székely Konyha főzőcsapatának a tagja, s idő kérdése, hogy gasztrobloggerré váljon. A sütés végén maradt még kevés hozzávaló és eldöntöttük, süssünk magunknak is egy marlenkát, legalább kóstoljuk meg, milyen lett vajas krémmel, mert sűrített tejet sehol nem találtunk a városban, ahhoz meg végképp sem időm, sem kedvem nem volt, hogy órákon át sűrítgessem a tejet. Főleg, hogy ehhez házitej kellett volna, ami hirtelen nem volt, és cukorral felpumpált "sűrített tejnek" nevezett valamit pedig végképp nem akartam csinálni. Így lett vajkrémes a marlenkánk. 

Marlenka vajas krémmel 

Elkészítési idő: 2-2,5 óra. Elkészítése kissé időigényes, de kétségkívül az a sütemény, ami megéri a fáradtságot.

Mézes lapok: 2 db tojás, 2 evőkanál méz, 5 dkg vaj, 2 evőkanál kakaó, 1 kiskáskanál szódabikarbóna, 20 dkg cukor, 40 dkg liszt. 
Krém: 4 evőkanál liszt, 5 dl tej, 20 dkg porcukor, 25 dkg vaj; 1 dl rum. 

1. A tojást, mézet, vajat és cukrot gőz fölött alaposan összedolgozzuk, majd a masszát kihűtjük. Amikor már langyos, hozzáadjuk a kakaót és a szódabikarbónát, majd belegyúrjuk a lisztet – rugalmas tésztát kell nyernünk.
2. A tésztát öt egyenlő részre osztjuk, majd egyenként tepsi nagyságú méretre nyújtjuk. Sütőpapírra téve tepsi hátán megsütjük a lapokat.
3. Amíg a mézes lapok sülnek, elkészítjük a krémet: a lisztet csomómentesre kavarjuk a tejjel, sűrű alapkrémet főzünk belőle, majd kihűtjük. A vajat habosra kavarjuk a porcukorral, majd habverővel hozzádolgozzuk az alapkrémhez.
4. A lapokat megspricceljük, vagy kenőtollal vékonyan lekenjük rummal, majd a krémmel megtöltjük a mézes-kakaós lapokat úgy, hogy a tetejére is jusson krém.
5. A maradék krém felébe kevés kakaót kavarunk, majd a sütemény tetejére kanalazzuk felváltva a fehér krémmel. Végül villával szétkenjük a krémet a sütemény tetején úgy, hogy minta rajzolódjon ki rajta.
6. Csak azután szeleteljük miután a mézes lapok megpuhultak.

Jó tudni!
• A marlenka krémje igazából sűrített tejből készül, de nagyon finom vajkrémmel is.
• A mézes lap nyújtásakor gyakran lisztezzük a deszkát, így elkerülhetjük, hogy leragadjon a lap.
• A mézes lap sütés után nagyon kemény, miután megtöltöttük krémmel, várni kell legalább 6-8 órát, hogy megpuhuljon.

Jó fakanálforgatást!

2012. május 23., szerda

Pikáns csirkeszárnyak

Legjobb dolog, amit a csirkeszárnnyal el lehet követni! Őszintén szólva, a csirkeszárny egy ideig számomra a csirkének az az "alkatrésze" volt, amit csak úgy beépítettem valamilyen ételbe a többi húsosabb falat mellé. Aztán egy alkalommal valami állófogadáson hidegtálon tálalták a piros ropogósra sült szárnyakat, ami igen kívánatos volt. Megkóstoltam, kiderült, finom is. Nosza, nem voltam rest és íziben elkértem a receptjét Puskás Jóskától, a falumbéli szakácsismerősömtől. Azóta többször is elkészítettem, mindig óriási sikere volt. Egy gond volt vele, rendszerint olyan gyorsan tűnt el az asztalról, hogy nem maradt a fotózásra, most sikerült lencsevégre kapni "piacosabb" formában mivel a Székely Konyhának készítettem fotót róla. Egyébként korábban is bejegyeztem már pusztán azért, nehogy elfelejtsem a pompás pác receptjét, amitől ilyen szép piros, ropogós lesz. 

Pikáns csirkeszárnyak 

Előkészítési idő: 20 perc. Sütés: 30-40 perc. A pikáns csirkeszárnyakat nemcsak melegen fogyaszthatjuk, hidegtálak finom falatjaként is felszolgálhatjuk. Az alábbi adag négy személynek elegendő.

80 dkg csirkeszárny. 
Pác: 1 gerezd fokhagyma, só, bors ízlés szerint, 1 evőkanál méz, 2 kávéskanál fehér borecet, 0,2 dl szójaszósz, 0,2 dl chiliszósz, 1 csapott evőkanál őrölt vagy reszelt gyömbér, 2 kávéskanál cukor.
Sütés: 1 evőkanál kacsazsír vagy 2-3 evőkanál olaj.

1. A megmosott csirkeszárnyak végét lecsípjük, és ha úgy jobban tetszik, két részre vágjuk.
2. A zúzott fokhagymát összekeverjük a szója- és chiliszósszal, sóval, borssal, mézzel, gyömbérrel, borecettel és cukorral.
3. Az így elkészült páclébe egyenként beleforgatjuk a csirkeszárnyakat, és egy éjszakán át hűtőben érleljük.
4. Ezután a lecsöpögtetett szárnyakat sütőben vagy grillezőben pirosra sütjük, közben többször is megkenegetjük a páclével.
5. Színes rizibizivel, natúr burgonyával és üde tavaszi salátával tálaljuk.

Jó fakanálforgatást!

A recept megjelent a Székely Konyha áprilisi számában.

2012. május 22., kedd

Üde tavaszi saláta

A tavaszt leginkább a rengeteg virág és friss zöldség megjelenése miatt szeretem. Ilyenkor szemet gyönyörködtető a sokféle zöld a piacok asztalán, rendszerint be is szoktam vásárolni rendesen ilyenkor mindenféle zöldségből. Aztán a sokféle üde zöldből összedobok valami salátát, csak úgy találomra, mert nekem nincs egy kőbe vésett receptem a salátára. Rendszerint a hangulatom, na meg az éppen kézügyben lévő hozzávalók hordozzák, mi kerül a salátába. Ez most egy ilyen saláta lett, de lehetett volna másmilyen is. 

Üde tavaszi saláta 

Elkészítési idő: 10 perc. Egyszerű saláta, főételek kiváló kísérője, de önmagában is fogyasztható.

Saláta: 1 kötés hónapos retek, 1 kisebb uborka, 1 csokornyi fokhagymaszár, 1 kisfej saláta, koktélparadicsom ízlés szerint. 
Öntet: 3 evőkanál olívaolaj, 1 kiskanál balzsamecet vagy 1-2 kiskanál citromlé és 1-2 csepp méz. 

1. A zöldségeket megmossuk, megpucoljuk.
2. A hónapos retket és az uborkát ízlés szerint vékonyra szeleteljük, a koktélparadicsomot félbevágjuk, a fokhagymaszárat finomra aprítjuk.
3. A felvágott zöldségeket egy salátástálban enyhén sózzuk, összeforgatjuk, és tálalásig félretesszük.
4. Az apróra tépkedett salátát közvetlenül a tálalás előtt adjuk a salátához.
5. Tálaláskor meglocsoljuk az öntettel.

Jó tudni! 
• Ez a saláta tetszés szerint gazdagítható más friss leveleszöldséggel is: spenóttal, sóskával, madárbegysalátával. 
• Nem muszáj előre elkészíteni az öntetet, az olívaolajat és a balzsamecetet külön is az asztalra tehetjük, hogy mindenki ízlése szerint ízesítse.

Jó fakanálforgatást!

A recept megjelent a Székely Konyha áprilisi lapszámában.

2012. május 20., vasárnap

Vajas natúr burgonya

Az egyszerű köretek sorát folytatva, ímhol a vajas natúr burgonya. Természetesen ez is kizárólag csak  kedves fiatal barátaimnak, akik még ilyet nem készítettek. 

Vajas natúr burgonya 

Elkészítési idő: 30 perc. Egyszerű köret, húsokhoz tálalható.

1 nagy burgonya személyenként, fél diónyi vaj, só, bors, petrezselyemzöld ízlés szerint. 

1. A burgonyát megmossuk, meghámozzuk és nagy kockára vágjuk.
2. Annyi ízlés szerinti sós vízben, amennyi majdnem ellepi, puhára főzzük.
3. Leszűrjük, még forrón rátesszük a vajat, ízlés szerint fűszerezzük petrezselyemzölddel és borssal, majd átforgatjuk.

Jó tudni!
• A burgonya fövési ideje a forrástól számítva 20 perc. Ha túlfő, könnyen széteshet, és nem mutat jól a tányéron.
• A burgonya fövő levét ne öntsük el, felhasználhatjuk különféle zöldséglevesekhez.

Jó fakanálforgatást!

A recept megjelent a Székely Konyha áprilisi lapszámában.

2012. május 19., szombat

Színes rizibizi

Az utóbbi időben, hogy igen sokan keresnek rá köretreceptjeimre, meg egyáltalán olyan egyszerű receptekre, amiről úgy vélném, mindenki ismeri, tudja. Ilyenkor mindig eszembe jut, amikor a lányom arra biztatott, de igen blogoljam be a tükörtojást is, mert sokan vannak, akik nem tudnak egy tisztességes tojást sütni. De erről győzött meg az is, amikor a Facebook egyik receptes oldalán egymásnak ajánlgatták a társaim a daragaluska receptemet - hízott is tőle a májam, mert az egyik kedves bloggerbatárnőt mindig is csodáltam a különleges ételei, finom süteményei miatt. Na, de van ilyen, hogy ami nekem abszolút egyszerűnek és teljesen magától értetődőnek tűnik, az másoknak bonyolult és nehéz. Lehet, hogy ilyen a rizibizi is? Nem tudom, de mindenképp úgy vélem, jobb, ha beblogolom, mert sosem lehet tudni. 

Színes rizibizi 

Elkészítési idő: 20 perc. Kiváló köret, pörköltek, paprikások mellé tálalható.

1 sárgarépa, 2-3 evőkanál zöldborsó, 1 borospohár rizs, 2 borospohár víz, pici olaj, só. 

1. A sárgarépát megpucoljuk, kockára vágjuk és az olajon a zöldborsóval együtt megdinszteljük.
2. Hozzáadjuk a rizst, és addig pirítjuk együtt a zöldséggel, amíg üveges lesz.
3. Hozzáadjuk a közben felforrósított vizet, sózzuk és folytonosan kavarva addig főzzük, amíg zubogva forr.
4. Ekkor lefödjük, levesszük az edényt a tűzről, és egy nedves konyharuhát terítve a fedőre, hagyjuk, hogy a rizs felszívja a vizet. Kb. 15 perc alatt magában megfő a rizs.

Jó tudni! 
• Ha rizst főzünk, mindig mérjük a mennyiséget: egy rész rizs két rész vízben fő éppen megfelelőre.


Jó fakanálforgatást!

A recept egyébként megjelent a Székely Konyha áprilisi számában.

2012. május 17., csütörtök

Megjelent a Székely Konyha májusi lapszáma

Már kapható az újságárusoknál a Hargita Népe mellékleteként megjelenő Székely Konyha májusi lapszáma, amit - mint a címlapfotó is jelzi - Laci bácsi kedvezően véleményezett. Mit is mondott, megtudhatjátok, ha a második oldalra lapoztok. Mindenképp, ismételten köszönet a nagyszerű fotóért Antalfi József kollégának, ugyanis ő volt az a szemfüles riporter, aki megajándékozta Laci bácsit kis kiadványunkkal, majd lencsevégre kapta "Kuksi tanár urat". Laci bácsi tehát nemrégiben Erdélyben járt, méghozzá Székelyudvarhelyen, ahol létrehozták az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend erdélyi szervezetét, nagymesternek választották Gizi nénit, vagyis Ambrus Gizellát, a Gizi csárda tulajdonosát és főszakácsát. Minderről szintén Antalfi kolléga számolt be. Domján Levente kolléga a csíkszentmártoni Bocskor-pékség sikertörténetéről írt, Bocskor István pékmester ugyanis kiemelt a napi sütésből néhány pityókás kenyeret, azt vitte el a marosvásárhelyi GastroPan szakkiállításra és elhozta az Év kenyere díjat. Ennek részleteit megtudhatjátok Domján kolléga cikkéből. Mivel a családi események - elsőáldozás, bérmálás, ballagás - időszaka van, Rékával azt gondoltuk, hogy adjunk néhány ötletet a háziasszonyoknak arra az esetre, ha váratlan vendég toppanna be a házba. Gyors és könnyű rovatunkban néhány igencsak ízletes finger food receptjét találhatjátok. Noha még május van, Rita gondolt a grillezések időszakára is, ám emellett néhány szezonnak megfelelő étel receptjét is olvashatjátok az Aktuális rovatban. A májusi ajánlatunk mi más lehetne, mint grillezett csirkecomb májusi pereszkével, petrezselymes krumplival és rukkolás salátával, de bekukkantottunk Gitka, teljes nevén Csíki Margit, terrakottaművész kreatív konyhájába is. Gitka egyéni szín- és formavilágú madármotívumos dísztárgyai ismertek Japántól Amerikáig és Dél-Afrikától a skandináv államokig, most viszont azt mutatta meg, hogyan lehet röpke fél óra alatt ízletes és laktató ételt tenni az asztalra. Réka gyógyító hatású szörpjeinek minden bizonnyal sokan örülnek, mint ahogy a pompás, ünnepi alkalomra való süteményeinek is. Rita pedig ötlettel szolgál arra az esetre, mit szolgáljunk fel, ha netán vegetáriánus vendég ülne az ünnepi asztal mellé. 
Szóval kis gasztromagazinunkban bőségesen talál olvasnivalót mindenki, de jobbnál-jobb ételrecepteket is. Vegyétek, olvassátok, süssétek-főzzétek és szeressétek!

2012. május 14., hétfő

Csalánfőzelék suszterpityókával

Igazából ezt a finomságot még áprilisben főztem a Székely Konyhának, de megfeledkeztem róla, hogy beblogoljam. Aztán gondolkodtam, egyáltalán érdemes-e most beblogolni, amikor a csalán már rég nagyobb annál, amekkora ehhez a főzelékhez kell. Aztán arra gondoltam, hogy a magashegyi legelőkön, erdei tisztásokon még mindig lehet zsenge csalán, amiből finom ez a főzelék. Jelzem, ilyen főzeléket gyerekkoromban nem igazán ettünk, mert édesanyám nem szereti sem a spenót-, sem a csalánfőzeléket. Miután saját háztartásom lett, Mária néninél, kedvenc szomszédasszonyomnál kóstoltam meg némi fenntartással és "finnyogással", de lévén ő sokkal idősebb, mint én, szégyelltem visszautasítani. S milyen jó, hogy így történt, mert kiderült, szeretem és azóta én is főzöm a Mária néni receptje szerint. 

Csalánfőzelék suszterpityókával 

Elkészítési idő: 30-40 perc. A csalán rendkívül gazdag különféle ásványi sókban és több vasat tartalmaz, mint a spenót. Fogyasztásra csak a zsenge, frissen kibújt levelek alkalmasak, szedéséhez húzzunk gumikesztyűt.

Főzelék: kb. 1 kg zsenge csalánlevél, 2-3 cikk fokhagyma, 2-3 dl tej, só, 1-2 evőkanál liszt, 1-2 evőkanál olaj, ecet és cukor. 
Suszterpityóka: személyenként 1 nagy burgonya, olaj, a sütéshez. 

1. A csalánleveleket leszedjük a száráról, alaposan megmossuk, és enyhén sós vízben meglobbasztjuk. 2. Az apróra vágott fokhagymát pici olajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a leszűrt, apróra vágott csalánt, és összekavarjuk.
3. A lisztből kevés olajon világos rántást készítünk, felöntjük tejjel, és a csalánhoz adjuk. Sóval, ecettel és kevés cukorral ízesítjük, majd pépesre forraljuk.
4. A burgonyát megmossuk, meghámozzuk, félujjnyi vastag, kerek szeletekre vágjuk, majd a vizétől leitatva, bő, forró olajban ropogósra sütjük. Sütés után sózzuk és borsozzuk.
5. A csalánfőzeléket tükörtojással és a suszterpityókával tálaljuk.

Jó tudni!
• A csalán fövő levét ne dobjuk el, ugyanis hajmosásra alkalmas.

Jó fakanálforgatást!

2012. május 13., vasárnap

Epres joghurttorta

A gyermekeim kishúga ma elsőáldozó, a lányom hivatalos az ünnepségre és az ezt követő díszebédre. Azonban az volt a kérése, hogy az ajándék és a csokor virág mellé készítsünk egy tortát is; valami egyszerű, de nagyszerűre vágyott, olyanra, ami finom és hamar készül, mert meglehetősen kevés időnk volt a tortasütésre. Így eldöntöttük, legyen valami gyümölcsös, sütésnélküli, mert a kishúga is szereti a gyümölcsös tortákat, ráadásul valóban gyorsan készül. Szombaton reggeliben elbattyogtam a piacra és meglepetésemre nagy halom eper mögül mosolygott rám az korábbi évekről ismert szatmári román menyecske, aki rettenetesen töri a magyar nyelvet - alig lehet érteni, mit mond -, de kedvenc kisvárosom piacán mindig magyarul szól még azokhoz a vásárlókhoz is, akikről tudja, hogy jól beszélnek románul. Most is így történt. "Vegye dámná, finom szatmári eper!" - bíztatott a vásárlásra, s noha a tízlejes kilónkénti ár kissé meghökkentő volt elsőre, úgy véltem, a gyermekeim kistestvére megérdemli. Aztán a piacról hazafelé tartva azt is kitaláltam, hogy csíkosra krémezem, alul-felül fehér krémmel közepében pedig rózsaszínnel. Végül szombaton este, amikor mindketten otthon voltunk már, a lányommal ripp-ropp összedobtuk kb. fél óra alatt, közben jókat nevettünk és beszélgettünk.

Epres joghurttorta 

Elkészítési idő: kb. 1 óra. Gyorsan és könnyen készülő tavaszi torta, üde ízvilággal.

Tortaalj: 25-30 dkg keksz, 10 dkg vaj, 2-3 evőkanál tej, 1-2 evőkanál rum. 
Fehér joghurtkrém: 3 dl joghurt, 1 dl tejföl, ½ dl tej, 1 tasak zselatinpor (1 evőkanálnyi), 3-5 evőkanál cukor, 3 dl tejszín. 
Rózsaszín joghurtkrém: 2 dl joghurt, 10-15 dkg eper, 2-3 evőkanál cukor, fél tasak zselatinpor (1 kiskanálnyi), 1-2 evőkanál tej, 1,5 dl tejszín. 
Díszíték, töltelék: kb. 1 kg eper. 

1. A kekszet apróra törjük. A vajat a tejjel összeforraljuk és a kekszhez adjuk, 1-2 evőkanál rummal ízesítjük, majd kerek, kapcsos tortaforma aljába nyomkodjuk a masszát. Hűtőben tartjuk, míg elkészítjük a krémeket.
2. Az epret megmossuk, szárát eltávolítjuk, néhány szebb szemet félreteszünk a tetejét díszíteni, illetve kivesszük belőle azt a 10-15 dekányi mennyiséget, amiből a rózsaszín krémet készítjük. A többit vékony szeletekre vágjuk.
3. Elkészítjük a fehér joghurtkrémet: a zselatint tejbe áztatjuk; a joghurtot összekavarjuk a tejföllel és feloldjuk benne a cukrot; felverjük a tejszínt; a zselatint felforrósítjuk és a cukros joghurt masszához kavarjuk, majd lazán beleforgatjuk a tejszínhabba.
4. Elkészítjük a rózsaszín joghurtkrémet: a zselatint tejbe áztatjuk; az epret botmixerrel pépesítjük, vagy villával összetörjük; a joghurtot összekavarjuk az eperpéppel és feloldjuk benne a cukrot; felverjük a tejszínt; a zselatint felforrósítjuk és a cukros-epres joghurt masszához kavarjuk, majd lazán bele forgatjuk a tejszínhabba.
5. A tortaformában lévő tortaaljat kirakjuk eperszeletekkel, rásimítjuk a fehér joghurtkrém felét, ismét kirakjuk eperszeletekkel, ráhalmozzuk a rózsaszín joghurtkrémet, ezt is kirakjuk eperszeletekkel, majd befödjük a maradék joghurtkrémmel.
6. A tetejét tetszés szerint díszítjük a félretett eperszemekkel, majd tálalás előtt kb. 3-4 órát hűtőben tartjuk, hogy a krém megdermedjen.

Jó fakanálforgatást!

2012. május 12., szombat

Kacsamáj másként

Úgy adódott, hogy a minap sikerült majdnem egy kiló kacsamájat vennem - eléggé ritkán lehet mifelénk ilyesmit vásárolni, s amikor van, akkor aranyárban árulják. Ez most valamitől még elfogadható áron volt, amin csodálkoztam is kicsit, de miután tanulmányoztam a címkéjét, ami semmi gyanúsat nem tartalmazott a lejárati időre, meg egyéb furcsaságokra vonatkozóan, és az ismerős elárusító nő is biztosított róla, hogy kóstolták, nagyon finom, hát megvettem. Útban hazafelé végig azon morfondíroztam, hogy a szokványostól eltérő módon kellene ezt elkészíteni, ha már ilyen olcsón sikerült megvenni. Gondoltam, megadom a módját, elvégre nem kerül minden nap kacsamáj az asztalra nálunk. Igen ám, de hogyan? Mert a korombéli háziasszonyoknak már megvannak a jól bejáratott receptjei... Mivel semmi egetrengető ötlet nem jutott eszembe, gondoltam "megguglizom", lássuk a "legjobb barát", milyen ötlettel szolgál. Így hát, beírtam a keresőbe "kacsamáj másként" és láss csodát, ezt a receptet dobta ki mindjárt elsőre. Mivel tetszett a fűszerezése és egyszerűnek találtam az elkészítési módozatát, tovább nem is keresgéltem. Annyit variáltam rajta, hogy kihagytam belőle a petrezselyemzöldet, mert épp nem volt friss belőle itthon, illetve nem párolt zöldséggel, hanem puliszkával és salátával tálaltam. Köszönet érte a Receptgyár.hu oldalnak, nagyon finom volt, készítek még ilyet. 

Kacsamáj másként 

Elkészítési ideje: 30-40 perc. Különleges fogás, ami kiváló lehet egy vasárnapi ebédre.

40 dkg kacsamáj, 2 nagyfej hagyma, 1 evőkanál kacsazsír, 2-3 cikk fokhagyma, 2-3 dl tej, só, bors, majoránna, őrölt szerecsendió és petrezselyemzöld. 

1. A kacsamájat megtisztítjuk, majd annyi tejben, amennyi ellepi kb. fél órát áztatjuk.
2. A felhevített kacsazsíron megfuttatjuk a fokhagymát, hozzáadjuk a nagyobb kockára vágott kacsamájat, majd fehéredésig pirítjuk.
3. Hozzáadjuk a kockára vágott hagymát, fűszerezzük sóval, borssal, majoránnával és őrölt szerecsendióval. Összekeverjük, ráöntünk kb. egy deci tejet és mérsékelt tüzön, fedő alatt, többször megkavargatva addig pároljuk, míg a hagyma üvegessé válik.
4. Ha már megpuhult a hagyma, megszórjuk petrezseyemzölddel és tálalásig lefödve, melegen tartjuk. Párolt vegyeszöldséggel, vagy puliszkával és salátával tálaljuk.

Jó tudni! • A szárnyasok máját sütés előtt is sózhatjuk, mert nem keményedik meg.

Jó fakanálforgatást!

2012. május 5., szombat

Profiterol fiatalkoromból

Ifjúkorom nagy kedvence volt a profiterol, amit annak idején az 1970-80-as években csak a nagyvárosok cukrászdáiban lehetett vásárolni. A legjobbat viszont Bukarestben készítették. Ha pedig úgy adódott, hogy Bukarestben jártam, mindig beiktattam a programba valamelyik belvárosi cukrászda meglátogatását profiterol-zabálás végett. A nyalánkság abban az időben - tekintve, hogy az átlagbér 2500-3000 lej volt - meglehetősen drága volt 25 lejért, hiszen akkoriban 2 lej 50 baniért adtak egy kocka Rigó Jancsit és további 50 baniért finom limonádét lehetett inni. A profiterol viszont kihagyhatatlan volt. Ami még érdekes, hogy a nagy kehely nyalánkságot mindenestől, minden hozzávalójával együtt nevezték profiterolnak, s nekem azóta is ez jelenti a profiterolt függetlenül attól, hogy mostanság csak a képviselőfánkot szokás profiterolnak nevezni. Az eredeti változatban rendszerint volt három képviselőfánk, egy-egy gombóc vanília-, pisztácia- és csokifagyi jó sok tejszínhabbal a tetején, amire csokiöntetet csorgattak és meggyszemet tettek. Nos, mivel az én változatom TücsökBogár kiírására a SAD-ra készült, változtattam az eredeti változaton, vagyis megkaramellesítettem. Ám, nézzük csak, hogyan is?

Profiterol

3 db karamellkrémmel töltött képviselőfánk, 1 gombóc bodzafagylalt, 1 gombóc diós karamellfagyi, 1 gombóc csokifagyi, tejszínhab és karamellszósz.

Elkészítési ideje: 5 perc, ha előzetesen minden hozzávaló elkészült. Kiváló vendégváró desszert, hiszen a fagyikat akár napokkal korábban is elkészíthetjük, de képviselőfánk is elkészíthető egy nappal hamarabb. (Mellesleg ez volt a húsvéti desszertünk és überelt minden süteményt. A locsolóknak is ezt adtam és ők is nagyon értékelték.)

1. Elkészítjük a képviselőfánkot, a linken található leírás szerint azzal a különbséggel, hogy a krémjéhez karamellpudingot használunk.
2. Elkészítjük a bodzafagyit, a linken található leírás szerint.
3. Elkészítjük a  diós karamellfagyit, a linken található leírás szerint. 
4. Elkészítjük a  csokifagyit, a linken található leírás szerint.
5. Elkészítjük a karamellszószt az itt található recept szerint - legalábbis én eszerint készítettem és finom lett. 
6. Felverjük a tejszínt.
7. Fagyis kehelybe tesszük a három karamellkrémmel töltött képviselőfánkot, ráhalmozzuk a fagylaltgombócokat, tejszínhabot nyomunk rá, és lelocsoljuk karamellszósszal.

Jó fakanálforgatást!

Diós karamellfagyi

TücsökBogár számomra igencsak izgalmas kiírással hozakodott elő a SAD 5. fordulójára, ugyanis a karamell témakört választotta. A Karamell, mert szeretem! című kiírás jó ürügy volt számomra, hogy foglalkozzam kicsit a karamelltémával, mert noha én is nagyon szeretem, mégsem került soha érdeklődésem középpontjába. Gondoltam, hogy valami egyszerű és gyors legyen, készítek karamellfagyit. Aztán arra gondoltam, mégis legyen benne valami "kanyar", így került bele egy maréknyi dió is. Közben igencsak megjött a kedvem a karamelles dolgokhoz és még készítettem mást is, de ezt most nem részletezem, ugyanis, az a következő bejegyzés témája. Itt most következzen a diós karamellfagyi. 

Diós karamellfagyi 

Elkészítési ideje: fél óra.

6 evőkanál cukor, 10 dkg finomra vágott dióbél, 1tojás sárgája és 1 egész tojás, 3 dl tej, 1 kiskanál élelmiszerkeményítő, 3 dl tejszín, pici só. 

1. A tojássárgát és az egész tojást habosra kavarjuk a három kanál cukorral, pici sót teszünk bele, hozzáadjuk a keményítőt, majd a tejet és összekavarjuk.
2. Közben a finomra vágott diót pirítani kezdjük, hozzáadjuk a megmaradt három evőkanál cukrot és szép aranysárga diós karamellt készítünk.
3. A tejes tojásmasszát a karamellhez adjuk, majd lassú tűzön folytonosan kavargatva besűrítjük. Az edényt hidegvízbe merítve lehűtjük a masszát.
4. Amíg a tojásos karamell hűl, kemény habbá verjük a tejszínt, majd lazán a habhoz kavarjuk a tojásos karamellt.
5. Műanyagdobozokba tesszük és mélyhűtőben megfagyasztjuk.
6. Tálaláskor gazdagíthatjuk tejszínhabbal és pörkölt diódarabkákkal.

Jó tudni!
• Mint minden édes ételnek, a fagylaltnak is kiemeli az ízét, ha teszünk bele pici sót.

Jó fakanálforgatást!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails